Maseczki ochronne – co warto o nich wiedzieć ?

            Maseczki ochronne są z nami już od kilku dobrych miesięcy. Przez ten czas pojawiło się o nich wiele rozmaitych informacji, teorii, plotek, spekulacji, a nawet kontrowersji. Maseczki doczekały się nawet swoich zwolenników i przeciwników. Nic dziwnego, w tych niespokojnych czasach –  w całym tym chaosie informacyjnym, na który wszyscy jesteśmy codziennie narażeni – wszystko może wydawać się podejrzane. Zatem czy warto nosić maseczkę? Jakie są jej rodzaje? Jak bezpiecznie ją użytkować? Czy maseczki można prać/dezynfekować? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej.

Kiedy trzeba nosić maseczkę, a kiedy nie?

W dobie pandemii obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych na terenie całego kraju. Można to zrobić za pomocą elementów odzieży (np. szalika, chusty), ale zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest maseczka ochronna, która nie zsuwa się z twarzy i łatwiej się przez nią oddycha.

Kiedy trzeba nosić maseczkę?

Zasłanianie ust i nosa jest konieczne w przestrzeni publicznej, czyli m.in.: na ulicy; w sklepach i na targowiskach; w zakładach pracy, gdzie ma się bezpośredni kontakt z klientami; na placach zabaw; w parkach i lasach; w placówkach ochrony zdrowia i budynkach użyteczności publicznej; w miejscach kultu religijnego; w środkach transportu zbiorowego; a nawet w prywatnych pojazdach, którymi poruszają się osoby niemieszkające razem.

Kiedy nie trzeba nosić maseczki?

Maseczki nie obowiązują w miejscach zamieszkania i na prywatnych podwórkach/ogrodach; w pojazdach, którymi porusza się jedna osoba lub kilka osób mieszkających wspólnie; w zakładach pracy, gdzie nie ma bezpośredniego kontaktu z klientem; twarzy nie muszą również zakrywać duchowni sprawujący mszę.

Maseczki ochronne – dlaczego warto je nosić?

Noszenie maseczek dla wielu wydaje się tylko niepotrzebnym, uciążliwym obowiązkiem, który w obliczu takiego zagrożenia, jakim jest koronawirus, niewiele daje. O ile prawdą jest, że maseczki nie gwarantują pełnej ochrony przed zakażeniem, to jednak nie warto z nich rezygnować, ponieważ ich głównym zadaniem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. COVID-19 można przechodzić bezobjawowo. W takim wypadku, jeżeli potencjalny nosiciel zasłania swój nos i usta, tym samym znacznie ogranicza ilość przenoszonych drogą kropelkową – podczas mówienia, kichania lub kasłania – zarazków. Maseczki przeciwwirusowe zwiększają więc bezpieczeństwo Twoje i osób w Twoim otoczeniu. Przy odpowiednim użytkowaniu, zdecydowanie są naszym sprzymierzeńcem w walce z SARS-CoV-2.

Rodzaje maseczek ochronnych:

  1. Jednorazowe maseczki ochronne – nie istnieje żadna skuteczna metoda sterylizacji maseczek tego typu. Nie można ich prać, ani dezynfekować, ponieważ wysoka temperatura i wilgoć powodują uszkodzenie ich struktury, przez co maski stają się nieszczelne. Po zdjęciu z twarzy powinny od razu trafiać do utylizacji (kosz na odpady zmieszane). Rodzaje jednorazowych maseczek ochronnych:

– medyczne/chirurgiczne: dedykowane osobom narażonym na kontakt z chorymi, należy je wymieniać co około 40 minut;

– niemedyczne maseczki z poliestru: z warstwą fizeliny; najlepiej wymieniać je co 30 minut;

– antysmogowa maseczka jednorazowa (oznaczana: NR); czas użytkowania – do 8 godzin.

  • Wielorazowe maseczki ochronne – można je prać i dezynfekować. Rodzaje wielorazowych maseczek ochronnych:

– bawełniane/DIY: komfortowe w użytkowaniu, nie utrudniają oddychania; wykonane z bawełny (często też z warstwą fizeliny); zazwyczaj mają 2-3 warstwy oraz miejsce na wymienny filtr (np. filtr do kawy/odkurzacza, ściereczka z mikrofibry);

– antysmogowe/przeciwpyłowe: chronią przed transmisją koronawirusa oraz działaniem szkodliwych pyłów i chemikaliów; są to maseczki oznaczane symbolami: FFP1 z najniższym poziomem ochrony (80%), FFP2 ze średnią ochroną (94%) i FFP3 chroniące najskuteczniej (99%); maski tego typu charakteryzuje wysoki poziom filtracji zanieczyszczeń, dzięki czemu znalazły swoje zastosowanie w branży chemicznej, lakierniczej, paliwowej, w rolnictwie, bodownictwie; mają wymienne filtry, które należy wymieniać co 28 dni lub częściej; przy wysokiej skuteczności, nie utrudniają oddychania.

Jak bezpiecznie nosić maseczkę?

Niewłaściwe zakładanie, użytkowanie i zdejmowanie maseczki może niestety przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego warto pamiętać o kilku istotnych szczegółach:

– przed nałożeniem maseczki dokładnie umyj i zdezynfekuj ręce;

– zakładając maskę zadbaj o to, by jak najbardziej przylegała do twarzy – musi zakrywać nos, usta i podbródek;

– podczas noszenia maseczki nie dotykaj jej;

– wymień maseczkę/filtr, gdy stanie się wilgotny;

– zdejmując maseczkę nie dotykaj jej powierzchni – złap ją za gumki i ostrożnie ściągnij;

– niezwłocznie wyrzuć maseczkę (jednorazową) lub wypierz/zdezynfekuj (wielorazową);

– zdezynfekuj ręce.

Pranie i dezynfekcja.

Maseczki ochronne wielokrotnego użytku należy prać lub dezynfekować po każdym ich użyciu, by ich noszenie było bezpieczne. Jak to robić prawidłowo?

  1. Pranie – wirus ginie w temperaturze około 60°C, dlatego maseczki ochronne należy prać właśnie w takiej lub wyższej temperaturze. Do prania używamy zwykłego detergentu. Co ważnie, nie należy prać maseczek razem z innymi rzeczami; Jeżeli nie chcemy prać maseczki, możemy zamiennie ją wygotować lub wypiec w piekarniku przez 30 min. w temp. 70°C;
  2. Dezynfekcja – maseczki można dezynfekować środkiem na bazie wysoko stężonego alkoholu. Płyn wlewamy do butelki z rozpylaczem i spryskujemy nim powierzchnię maseczki z obu stron. Wysokoprocentowy roztwór alkoholu już po około minucie zabija wirusy. Przed ponownym założeniem maseczki na twarz musisz poczekać, aż maseczka wyschnie. Do dezynfekcji nie należy używać jednak nierozcieńczonego alkoholu ani chloru, ponieważ niszczą one materiał i powodują podrażnienia skóry.

            Wygląda na to, że maseczki ochronne pozostaną z nami na dłużej, dlatego – żeby mogły one jak najlepiej spełniać swoją rolę – warto stosować się do powyższych wskazówek. Ze względu, że maseczki nie zabezpieczają w 100% przed  zakażeniem koronawirusem, oprócz ich prawidłowego użytkowania ważne jest, by zachowywać także inne zasady bezpieczeństwa w dobie pandemii. Są to m.in.: częste mycie i dezynfekcja rąk, zachowywanie 2-metrowego odstępu od innych osób, noszenie rękawiczek ochronnych, nie dotykanie twarzy, zasłanianie twarzy podczas kasłania jednorazową chusteczką lub wewnętrzną stroną łokcia. Miejmy nadzieję, że dzięki dbaniu o wszystkie te elementy profilaktyki już niedługo będziemy mogli wrócić do – tak długo już przez nasz wyczekiwanej – normalności.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *