Jak się bronić przed koronawirusem?

W tym momencie nawet te osoby, które początkowo w ogóle nie bały się koronawirusa, zaczynają powoli wierzyć w istnienie pandemii i dopuszczają to do swojej świadomości. Trudno bowiem walczyć z faktami. Poziom zachorowalności w naszym kraju z dnia na dzień wzrasta i póki co nie wygląda na to, by miało się to zmienić. Warto więc zacząć bardziej troszczyć się o zdrowie swoje i bliskich. A jak to zrobić i jakie działania podejmować, aby zminimalizować ryzyko zachorowania? Czy maseczki ochronne pomagają?

Bardzo ważnym elementem profilaktycznym w tym przypadku jest regularne i dokładne mycie rąk. A jak się okazuje, wiele osób nie potrafi robić tego poprawnie. Ludzie myją ręce niedokładnie i przeznaczają na to zbyt mało czasu. Warto więc zapoznać się z instrukcjami poprawnego mycia rąk. Są one dostępne w Internecie, ale też ostatnio umieszcza się je chociażby w toaletach publicznych, by każdy mógł na nie zerknąć i z nich skorzystać. Żel do dezynfekcji – jest preparatem, który warto używać do codziennego mycia rąk . Co prawda nie usunie on wszystkich bakterii i wirusów, ale radzi sobie jednak dość dobrze z większością z nich.

Koronawirus potrafi przenosić się z człowieka na człowieka. W miejscach publicznych należy więc zachowywać pewną odległość, a zwłaszcza od tych osób, które wyglądają na chore, czyli np. kichają bądź kaszlą. Przebywając na zewnątrz, trzeba też unikać dotykania twarzy. Ręce nie powinny mieć kontaktu z oczami, ustami i nosem, zwłaszcza jeśli wcześniej dotykało się jakichś obcych przedmiotów, czyli np. klamek. Zawsze należy też nosić na twarzy maseczkę i robić to prawidłowo. Maseczka ochronna na twarz musi przykrywać i nos, i usta. W przeciwnym wypadku nie będzie stanowić dobrej bariery ochronnej.

Jeżeli natomiast ktoś czuje już, że jego zdrowie jest zagrożone, bo np. ma wysoką gorączkę, boli go gardło, kaszle i odczuwa silne zmęczenie, nie powinien w ogóle wychodzić z domu, by ograniczyć kontakt z innymi ludźmi. W takiej sytuacji najlepiej po prostu od razu zgłosić się do lekarza. To on powie pacjentowi, co ten powinien zrobić dalej.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *